06633120002

تلفکس

fac.hum[a]lu.ac.ir

پست الکترونیک

پنج شنبه ٢٣ ارديبهشت ١٤٠٠

امروز

معرفی گروه تاریخ و باستان شناسیمعرفی گروه تاریخ و باستان شناسی دانشگاه لرستان

 

گروه آموزشی تاریخ و باستان شناسی با تأسیس رشته تاریخ دانشگاه لرستان در سال 1377، شکل گرفت. این گروه ابتدا در مجموعه علوم پایه با یک اتاق به عنوان دفتر گروه اعم از مدیر گروه، کارشناس و محل استقرار استادان هویت پیدا کرد. آقای سید علاءالدین شاهرخی بانی گروه تاریخ و اولین مدیر گروه این رشته بودند و افراد دیگری به صورت مدعو در تدریس دروس تاریخ با آقای دکتر شاهرخی همکاری داشتند. مدرک تحصیلی اعضا همه کارشناسی ارشد بوده است. در سال 78 با انتقال دائم دکتر مهدی صلاح به عنوان هیأت علمی به این دانشگاه، گروه توسعه پیدا کرد.

شروع رشته­ی تاریخ با دوره کارشناسی تاریخ مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری بود. پذیرش اولین دوره دانشجویان از طریق آزمون سراسری سنجش آموزش عالی و با ترکیب دختر و پسر غالباً از رشته علوم انسانی و از سراسر کشور صورت گرفت و در مهر ماه 1377 دوره­ی تحصیلی را آغاز کردند. اولین دوره فارغ­التحصیلی این دانشجویان در بهمن ماه 1380 به عنوان کارشناس تاریخ انجام پذیرفته است.

میان سال­های 1378 تا 1383 آقایان روح اله بهرامی، محسن رحمتی، سید ابوالفضل رضوی، ابوالحسن فیاض انوش و شهاب شهیدانی بورسیه گروه شده و پس از دانش آموختگی هر کدام با مدرک دکتری به استخدام دانشگاه درآمده و در گروه به فعالیت پرداختند. از بهمن 1383 نیز دکتر جهانبخش ثواقب به این گروه انتقال پیدا کردند. پس از انتقال برخی از اساتید گروه به دیگر دانشگاه­ها، افراد جدیدی از جمله خانم دکتر توران طولابی و آقایان دکتر داریوش نظری، دکتر مجتبی گراوند و دکتر سهم­الدین خزائی به عنوان هیأت علمی تمام وقت جذب گروه تاریخ شده و در حال حاضر مشغول به خدمت هستند.

در وضعیت کنونی گروه تاریخ دارای دوره­ی کارشناسی تاریخ روزانه و کارشناسی ارشد تاریخ ایران اسلامی روزانه و تاریخ تشیع روزانه می­باشد. از سال 1387 دوره کارشناسی شبانه از برنامه گروه حذف گردید. 19 دوره ورودی دانشجو و 16 دوره دانش آموختگی کارشناسی بوده است. گروه تاریخ از سال 1393 نیز در دو گرایش تاریخ ایران بعد از اسلام و تاریخ اسلام در مقطع دکترای تخصصی دانشجو پذیرفته و در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند.

رشته باستان شناسی دانشگاه لرستان از سال 1389 شروع به بورسیه دو نفر از دانشجویان مقطع دکتری باستان-شناسی(موسی سبزی و حسین صدیقیان) نمود و با پیگیری ها و تلاش های دلسوزانه دکتر خسرو عزیزی رئیس محترم دانشگاه لرستان و دکتر احسان رشیدیان معاون محترم آموزشی، شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در جلسه مورخ 94/3/10 با پذیرش دانشجوی رشته باستان¬شناسی مقطع کارشناسی در دانشگاه لرستان موافقت بعمل آورد و از نیمسال اول 95-94 با دو عضو هیات علمی و پذیرش 25 دانشجوی روزانه کارشناسی شروع به کار نمود. از مهرماه 1394 آقای دکتر محمد مهدی توسلی به مدت یک سال از دانشگاه سیستان و بلوچستان به این گروه انتقال پیدا کرد و هم اکنون یک عضو هیات علمی دارد و افراد دیگری به صورت مدعو در تدریس دروس تخصصی با گروه همکاری دارند. امید است که در آینده با افزایش تعداد اعضای هیأت علمی و راه¬اندازی گرایش¬های مختلف در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری بتوانیم به مردم شریف استان لرستان و کشورمان ایران اسلامی خدمت نماییم


 

خدمات الکترونیکی

سیسستم جامع آموزش
سامانه تغذیه
سامانه ایمیل
سامانه مگاپیپر
کتابخانه
سامانه نشریات