06633120002

تلفکس

fac.hum[a]lu.ac.ir

پست الکترونیک

يکشنبه ٢٤ آذر ١٣٩٨

امروز

معرفی گروهمعرفی گروه تاریخ دانشگاه لرستان

 

گروه آموزشی تاریخ با تأسیس رشته تاریخ دانشگاه لرستان در سال 1377، شکل گرفت. این گروه ابتدا در مجموعه علوم پایه با یک اتاق به عنوان دفتر گروه اعم از مدیر گروه، کارشناس و محل استقرار استادان هویت پیدا کرد. آقای سید علاءالدین شاهرخی بانی گروه تاریخ و اولین مدیر گروه این رشته بودند و افراد دیگری به صورت مدعو در تدریس دروس تاریخ با آقای دکتر شاهرخی همکاری داشتند. مدرک تحصیلی اعضا همه کارشناسی ارشد بوده است. در سال 78 با انتقال دائم دکتر مهدی صلاح به عنوان هیأت علمی به این دانشگاه، گروه توسعه پیدا کرد.

شروع رشته­ی تاریخ با دوره کارشناسی تاریخ مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری بود. پذیرش اولین دوره دانشجویان از طریق آزمون سراسری سنجش آموزش عالی و با ترکیب دختر و پسر غالباً از رشته علوم انسانی و از سراسر کشور صورت گرفت و در مهر ماه 1377 دوره­ی تحصیلی را آغاز کردند. اولین دوره فارغ­التحصیلی این دانشجویان در بهمن ماه 1380 به عنوان کارشناس تاریخ انجام پذیرفته است.

میان سال­های 1378 تا 1383 آقایان روح اله بهرامی، محسن رحمتی، سید ابوالفضل رضوی، ابوالحسن فیاض انوش و شهاب شهیدانی بورسیه گروه شده و پس از دانش آموختگی هر کدام با مدرک دکتری به استخدام دانشگاه درآمده و در گروه به فعالیت پرداختند. از بهمن 1383 نیز دکتر جهانبخش ثواقب به این گروه انتقال پیدا کردند. پس از انتقال برخی از اساتید گروه به دیگر دانشگاه­ها، افراد جدیدی از جمله خانم دکتر توران طولابی و آقایان دکتر داریوش نظری، دکتر مجتبی گراوند و دکتر سهم­الدین خزائی به عنوان هیأت علمی تمام وقت جذب گروه تاریخ شده و در حال حاضر مشغول به خدمت هستند.

در وضعیت کنونی گروه تاریخ دارای دوره­ی کارشناسی تاریخ روزانه و کارشناسی ارشد تاریخ ایران اسلامی روزانه و تاریخ تشیع روزانه می­باشد. از سال 1387 دوره کارشناسی شبانه از برنامه گروه حذف گردید. 19 دوره ورودی دانشجو و 16 دوره دانش آموختگی کارشناسی بوده است. گروه تاریخ از سال 1393 نیز در دو گرایش تاریخ ایران بعد از اسلام و تاریخ اسلام در مقطع دکترای تخصصی دانشجو پذیرفته و در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند.


 

خدمات الکترونیکی

سیسستم جامع آموزش
سامانه تغذیه
سامانه ایمیل
سامانه مگاپیپر
کتابخانه
سامانه نشریات